Piąty artykuł wydany drukiem!

Wydany tom stanowią w zasadzie rozszerzone wersje referatów z II Forum Doktorantów AJD (14–15.XI.2012 r.). Jednak z powodu zawirowań spowodowanych najpierw problemem z recenzjami, a następnie brakiem funduszy wydanie książki się opóźniało. Monografię zatytułowaną „W zwierciadle humanistyki. Konteksty historyczno-filologiczne” wydano nakładem własnym trzynastu autorów. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany to mogę odstąpić jedną sztukę po cenie druku. Również kilka egzemplarzy zostało wysłanych do największych bibliotek w całej Polsce. Redakcją zajęły się wspólnie mgr Magdalena Syguda oraz mgr Agnieszka Złota. Praca została zrecenzowana przez Pana prof. zw. dr. hab. Tadeusza Srogosza, Pana dr. hab. prof. AJD Adama Regiewicza oraz Panią dr hab. Małgorzatę Dawidziak-Kładoczną.

Jeżeli chodzi o zawartość to jest ona bardzo zróżnicowana, aby najlepiej ją przedstawić posłużę się fragmentem wstępu autorstwa Pani dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza dr hab. prof. AJD Agnieszki Czajkowskiej: „Publikowane w nim prace są efektem samodzielnych badań młodych adeptów nauki i dokumentują nie tylko ich duże zaangażowanie poznawcze, ale także niemałe umiejętności analityczne, syntetyczne i pisarskie. Tom podzielony został na dwie części, zatytułowane >>Historia<<  i  >>Literatura<<. W obrębie każdej z nich znajdują się poszczególne grupy prac. I tak teksty historyczne rozpoczyna studium poświęcone przesądom i zwyczajom pogrzebowym ludu polskiego w XIX i na początku XX wieku, którego autorką jest Magdalena Syguda. Kolejny tekst dotyczy przesłanek epistemologicznych w refleksji filozoficznej Tadeusza Bilikiewicza. Jego autorką jest Agnieszka Złota. Prezentuje on poglądy dwudziestowiecznego lekarza, współtwórcy nowoczesnej psychiatrii. Zamyka tę część studium na temat kryzysu sueskiego w 1956 roku, którego autorem jest Adrian Kosowski.
Kolejna część materiałów historycznych została zatytułowana sylwetki. Czytelnik znajdzie w niej szkic na temat znakomitego architekta pierwszej połowy XVII wieku, Valentina von Sabischa pióra Eweliny Bożek-Leszczyk, tekst Ewy Kajdańskiej zatytułowany O życiu i działalności Konstantego Jagiełły ps. >>Kostek<< (1916–1944) oraz pracę Sebastiana Liwocha, >>Lucjan Słonczycki żołnierz partyzantki antyniemieckiej i działacz podziemia antykomunistycznego<<.
Ostatnia grupa tekstów historycznych zawiera bardzo interesujące materiały z dziedziny regionalistyki. Są to szkice Darii Matyji, >>Właściciele pałacu w Szczekocinach w latach 1709–1980<< oraz Mariusza Kolmasiaka, >>Album z adresami hołdowniczymi podarowany przez częstochowian Józefowi Piłsudskiemu w 1932 r. Wybór kart<<. Przedstawiają one dzieje zbudowanego przez Dębińskich, niszczejącego dziś pałacu w Szczekocinach niedaleko od Częstochowy oraz epizod z dziejów częstochowskiego kultu marszałka Józefa Piłsudskiego, którego wyrazem był przygotowany z okazji jego imienin album z 1932 roku.
Rozdział literaturoznawczy otwierają prace analityczne, których autorkami są: Agnieszka Reszka, >>Heinrich Heine a Rewolucja Francuska (1830)<<  i Diana Walawender, >>Wojno cóżeś ty za pani?<<  - o wojennej twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Kolejne teksty to interpretacje. Są wśród nich prace Anny Tomzik, >>Sacrum w literaturze popularnej. Przyczynek do interpretacji powieści Ignacego Karpowicza Ballady i romanse<< oraz Darii Jekiel >>Dickens i Feber. Literackie obrazy kobiet wiktoriańskiej Anglii. (Oliwer Twist [1838], Szkarłatny płatek i biały [2002])”. Tom zamyka artykuł językoznawczy Marzeny Formy, który obserwuje innowacje w związkach frazeologicznych na przykładzie tekstów Marzeny Rogalskiej. Spostrzeżenia młodej badaczki na temat przemian języka polskiego w mediach stają się przyczynkiem do diagnozy stanu współczesnej kultury i świadomości.

Zróżnicowany zbiór studiów pokazuje bogactwo badań doktorantów Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz ich niemałe kompetencje, które dają nadzieję na przyszłe prace, bardziej obszerne pod względem problematyki i zakresu chronologicznego. Stają się one ponadto dowodem, że humanistyka wciąż pozostaje aktualnym terenem dyskusji na temat społecznej przeszłości i dzisiejszej kondycji człowieka w świecie”.

Komentarze